Dosadašnji standardni način ugradnje stolarije podrazumjeva ugradnju pomoću specijalnih turbo vijaka kojima se okvir stolarije pričvršćuje na građevinsku konstrukciju te pur-pjene kojom se ispunjava međuprostor između okvira stolarije i zida.
Taj međuprostor se iznutra najčešće prekriva gips-vapnenom žbukom, a izvana izolacijskom fasadom.
Upravo u tom međuprostoru, zbog često neadekvatno izvedenog spoja, dolazi do velike koncentracije vlage koja kao vodena para dolazi iz prostora u kojem boravimo. Za ilustraciju, u roku 24 h, kroz otvor fuge širine 1mm i duljine 1m (koja nije paronepropusno izolirana s unutarnje strane) u građevni element – zid kondenzira se otprilike 360g vode! Kondenzacija vlage odvija se na temperaturi od 9,3 stupnjeva celzijusa, a ista često dovodi do pojave plijesni, gljivica, truleži ili čak curenja vode iz zida ispod novougrađenog stolarije. Gljivice uzrokuju iznimno lošu mikroklimu životnog prostora, te mogu biti jako štetne za zdravlje.
Za te pojave se najčešće okrivljuju proizvođači i ugrađivači stolarije, a kao razlozi se navode prevelika propusnost brtvi na stolariji ili neispravno izrađena stolarija.
Kako bismo spriječili takve pojave i neugodne situacije te povećali uštedu energije, preporučujemo ugradnju stolarije prema RAL – smjernicama:
- spoj stolarije i zida (međuprostor) treba održati suhim
- prozor treba pozicionirati na pravilnu liniju izoterme
- naročito s unutarnje strane treba spriječiti protok vodene pare u izolaciju
- vodo- i paronepropusnost iznutra prema međuprostoru
- s vanjske strane treba sprječiti ulazak tekuće vode ili proboj kiše
- vodonepropusnost izvana prema međuprostoru
- osigurati nesmetani izlazak vodene pare iz međuprostora u atmosferu
- paropropusnost iz međuprostora prema van
Kako bi zadovoljili sve ove smjernice, razvijena su dva sustava brtvljenja:
- Na prozor se iznutra lijepi vodo- i paronepropusna, a izvana vodonepropusna / paropropusna traka. Nakon ugradnje stolarije oko nje se postavi pur-pjena koja se nakon sušenja odreže. Trake koje su na elementu lijepe se na grubo požbukan zid (pošprican primerom) pomoću poliuretanskog kita i time je zaštićena pur-pjena
- Brtvene trake sa „3 u 1" rješenjem. Njihovim korištenjem moguće je postići zadane vrijednosti unutrašnjeg i vanjskoga brtvljenja samo jednom trakom. Traka se pozicionira na stranicu okvira stolarije okrenutu prema građevnom elementu, punom širinom, te se time postiže odgovarajuća vodonepropusnost, paronepropusnost odnosno paropropusnost, ali i toplotna izolacija.
Stolariju je potrebno ugraditi na pravilnu poziciju unutar špalete (kod niskoenergetskih kuća na vanjski rub zida, a kod pasivnih kuća, izvan zida tj. u izolacionu fasadu).